Pomówienie w Internecie

Praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu sprawia, że wiele osób czuje się w sieci zbyt swobodnie oraz anonimowo. Nie oznacza to jednak, że za pomówienie w Internecie nie grożą żadne konsekwencje prawne. Z pomocą organów ścigania można ustalić autora pomawiającego wpisu (m.in. poprzez numer IP komputera) i wnieść przeciwko niemu do sądu akt oskarżenia.

Za pomówienie uznaje się postępowanie naruszające dobra osobiste osoby trzeciej (a także grupy bądź instytucji). Pomówieniem w Internecie może być chociażby wpis na forum lub w mediach społecznościowych mówiący o tym, że konkretny urzędnik (wymieniony z imienia i nazwiska) bierze łapówki.

Za ten rodzaj przestępstwa grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Poszkodowany może również żądać opublikowania przeprosin oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W tym zakresie kancelaria adwokacka oferuje pomoc prawną zarówno w formie porady, sporządzenia aktu oskarżenia, jak i reprezentowania interesów klienta w postępowaniu sądowym.